გაკვეთილის გეგმა
საგანი:
მუსიკა
პედაგოგი:
ვარდო ჯინჭარაძე
თემა:
ფრედერიკ შოპენის - კომპოზიტორი-რომანტიკოსის მუზები
კლასი:
8ბ
მოსწავლეთა რაოდენობა:
17 მოსწავლე
თარიღი:
06.12.18
დრო:
45 წუთი
გაკვეთილის მიზანი: შოპენის შემოქმედების მაგალითზე მოსწავლეთა ცნობიერი მოღვაწეობის აქტივიზაცია, კომპოზიტორის
ნაწარმოებების მოსმენა.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტები:
მუს. VIII.2 მოსწავლე მღერის მარტო და სხვებთან
შეთანხმებულად.
მუს. VIII.7 მოსწავლე თანამშრომლობს სხვებთან.
მუს. VIII.12 მოსწავლეს
ესმის და წარმოაჩენს, რომ ხელოვნება კომუნიკაციის საშუალება.
მუს. VIII.14 მოსწავლე
განიხილავს მოსმენილ ნაწარმოებებს.
წინარე ცოდნა:
გამოყენებული რესურსები: კომპიუტერი, პროექტორი, ელექტრონული პრეზენტაცია.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
N
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
1
|
გაკვეთილი იწყება
ფ შოპენის მი მინორული პრელუდიის ნაწყვეტით. მასწავლებელი ესალმება კლასს და მოსწავლეებს
აცნობს გაკვეთილის მიზანს, შეფასების კრიტერიუმებს, და მათთან ერთად შეიმუშავებს
ქცევის წესებს, დაფაზე წერს გაკვეთილის თემას: ფ შოპენის კომპოზიტორი-რომანტიკოსის
მუზები.
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელ კლასთან
|
გაკვეთილის
მიზნები, შეფასების რუბრიკა, ქცევის წესები.
ნოუთბუქი.
დაფა, რვეული,
ცარცი, კალმისტარი.
|
5 წთ.
|
2
|
I ფაზა. გავლილი
მასალის შეჯამება. წინარე ცოდნის გააქტიურება. მასწავლებელი მიმართავს კლასს კითხვით:
რომელი მხატვრული მიმართულების იდეებს გამოხატავს შოპენის შემოქმედება? „მუსიკოსები
და ლიტერატორები“ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ბარათზე მითითებულ მუსიკოსის/ლიტერატორის
სახელზე მიაწეროთ გვარს. მასწავლებელი ეკითხება კლასს შოპენის საყვარელ მუსიკალურ
საკრავზე. მასწავლებელმააქებს მოსწავლეებს გავლილი მასალის კარგ ცოდნაზე. მაწავლებელი
სთხოვს აღწეროს წარმოდგენილი კომპოზიტორის ორი პორტრეტი და დაასახელონ მხატვარს.
მოსწავლეები უსმენენ რ შუმანის პიესა შოპენი საფორტეპიანო ციკლიდან კარნავალი. მასწავლებელი
სთხოვს გაანალიზოთ მოსმენილი ნაწარმოები.
ყოველი კითხვაზე
პასუხი მოსწავლეებმა შეიტანებენ დაფაზე წარმოდგენილ კროსვორდში.
|
გონებრივი იერიში,
კითხვა-პასუხი, საჩვენებელი მოდელი
მუსიკალური
ნაწარმოებების მოსმენა,
ანალიზი
მუსიკალური
ნაწარმოებების მოსმენა,
ანალიზი
|
მთელ კლასთან
მუშაობა ჯგუფებში
მთელ კლასსთან
|
შეძენილი ცოდნა,
ბარათები, ილუსტრაციები, ნოუთბუქი, დაფა, კალმისტარი,
მუსიკალური
ლექსიკონი
ნოუთბუქი, მუსიკალური
ლექსიკონი
|
4 წთ.
4 წთ.
2წთ.
3 წთ.
|
3
|
II ფაზა.
თემის ახსნა. მასწავლებელი აცნობიერებს მოსწავლეებს კ.გლადკოვსკაიაიას შესახებ, რა
გავლენა მოახდინა ეს პიროვნება შოპენზე? მოსწავლეები უსმენენ მაზურკა დო მაჟორს,
მოსმენის შემდეგ აანალიზებენ ნაწყვეტის ხასიათს
|
შეტყობინება.
მუს. ნაწარმოების მოსმენა, საუბარი
|
მთელ კლასთან
|
ნოუთბუქი
|
4 წთ.
|
4
|
მასწავლებელი
წარმოადგენს მ ვოდინსკაიას პორტრეტს, ინფორმაციას შოპენის ბიოგრაფიიდან. მოსწავლეები
უსმენენ ვალს #6
|
საჩვენებელი
მოდელი
საუბარი
მოსმენა
|
მთელ კლასთან
|
ნოუთბუქი
ილუსტრაცია
|
4 წთ.
|
5
|
მოსწავლეები
კითხულობენ ა.გრაშეს ლექსს (1 ჯგუფი), ხოლო მე-2 ჯგუფი ასრულებს პოლონურ ხალხურ მელოდიას.
|
კითხვებზე პასუხი,
ნაწარმოების
ლექსი
სიმღერა
|
მუშაობა ჯგუგთან
|
რვეული კალმისტარი,
სანოტო რვეული, ფანქარი.
|
4 წთ.
|
6
|
მასწავლებელი
აცნობიერებს შოპენის საფრანგეთში ყოფნის შესახებ, მის საკონცერტო გასტროლებზე მოასმენინებსს
პრელუდიას მი მინორი, რომელიცმიძღვნილია ჟორჟ სანდისადმი
|
საუბარი, მუს
ნაწარმოების მოსმენა
სიმღერა
|
მთელ კლასთან
|
ნოუთბუქი
ხმა
|
4 წთ.
3 წთ.
|
7
|
III ფაზა. რეფლექსია მოსწავლეები შეაჯამენ და გამოხატავენ
თავისი დამოკიდებულება შოპენის
|
სქემის შევსება
|
ჯგუფთან
|
სქემა, ცარცი,
დაფა.
|
2 წთ.
|
8
|
ისინი გამოჭრიან
ქაღალდის ნოტებს და გაანაწილენ 3 კატეგორიად იმის მიხედვით: მომწონს/არ მომწონს/თავი
შევიკავე.
|
|
მთელ კლასთან
|
თაბახის ფურცელი,
კალმისტარი, მაკრატელი
|
2 წთ.
|
9
|
საშინაო დავალება.
აღწეღეთ სიტყვიერად მოღვაწე რომანტიკოსი. მოძებნეთ ინტერნეთ სივრცეში ფ შოპენის პოპულარული
ნაწარმოებები, მოუსმინეთ მათ: ვალსი დო დიეზ მინორი, მაზურკა სი ბემოლ მაჟორი, ეტიუდი
მი მინორი
|
ინსტრუქტაჟი
|
მთელ კლასთან
|
რვეული
|
2 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლეებს შეუძლიათ მოსმენილი ნაწარმოების გაანალიზება.
·
მოსწავლეებს შეიძლება ყურადღების მობილიზება;
·
მოსწავლეებს შეუძლიათ ჯგუფში მუშაობა.
·
მოსწავლეებს შეუძლია ყურადღების მობილიზება.
·
მოსწავლეებს შეუძლია სიმღერა;
·
მოსწავლეებს შეუძლიათ მიღებული ინფორმაციის შეჯამება,
დასკვნის გაკეთება.
შეფასება:
კრიტერიუმები
|
1-3ქ
|
4-5ქ
|
6-7ქ
|
8-10ქ
|
1.აქტიური მონაწილეობა
|
არ არის ჩართული
|
პერიოდულად ერთვება
|
აქტიურია
|
აქტიურია,პროდუქტიულია
|
2.მუსიკით გამოწვეული შთაბეჭდილების გამოხატვა
|
მუსიკის მოსმენის შემდეგ ვერ გადმისცემს შტაბეჭდილებას
|
ნაწილობრივ შეუძლია გადმოსცეს მუსიკით მიღებული ემოცია
|
კარგად გადმოსცემს მუსიკით მიღებულ შთაბეჭდილებას
|
სრულად გადმოსცემს მუსიკის მოსმენით მიღებულ შთაბეჭდილებას და ემოციას
|
3.მღერის მარტო და სხვებთან ერთად
|
არ მღერის
|
რიტმულად სწორად ანაწილებს სიმღერის ტექსტს
|
სუფთად ინტონირებს
|
მღერის ხმებში, ასრულებს სიმღერას საკუთარი ხედვით
|
4.საკუთარი აზრის დასაბუთება
|
ვერ გამოთვამს საკუთარ აზრს
|
იშვიათად გამოთქვამს
|
კარგად გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
ყველა საკითხზე აქვს საკუთარი აზრი და ასაბუთებს მას
|
5.სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება
|
არ უსმენს სხვების აზრს, აწყვეტინებს
|
ყოველთვის არ უსმენს,ან უსმენს მაგრამ აქვს არაადეკვატური რეაქციები
|
უსმენს და ცდილობს იყოს კორექტული
|
ყურადღებით უსმენს სხვების აზრს , აანალიზებს და კორექტიულია
|
ხელმოწერა:
ვარდო ჯინჭარაძე
თარიღი:
No comments:
Post a Comment